Οδηγίες σύνδεσης-χρήσης της πλατφόρμας Webex για την σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση για τους μαθητές

Οδηγίες σύνδεσης καταρτιζόμενων στην πλατφόρμα Webex Meetings (σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία)

Σύγχρονη (τηλεκπαίδευση), είναι η απευθείας διδασκαλία και μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο από εκπαιδευτικό, μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας, σε καταρτιζόμενους, που παρακολουθούν ζωντανά μέσω υπολογιστή, tablet ή κινητού. Στην πλατφόρμα μπορούν να συνδεθούν εκπαιδευτές και καταρτιζόμενους και μέσω σταθερού τηλεφώνου.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΡΟΣ ΚΑΤΑΡΤΙΖΟΜΕΝΟΥΣ

1. Λαμβάνεις από τον εκπαιδευτή ηλεκτρονικό μήνυμα (email, chat) με το σύνδεσμο (link) της ψηφιακής του τάξης.
  2. Πατάς το σύνδεσμο και συνδέεσαι απευθείας:
    • Χρήση υπολογιστή: επιλέγεις Open Cisco Webex Meetings ή κατεβάζεις την εφαρμογή (open the desktop app).
    • Tablet/κινητό: θα σου ζητηθεί́ η εγκατάσταση της εφαρμογής WebexMeetings.

Στο πεδίο email δεν απαιτείται η προσωπική σου ηλεκτρονική διεύθυνση (μπορείς να βάλεις ένα τυχαίο, εικονικό email).

Στην πλατφόρμα μπορούν να συνδεθούν ακόμα και καταρτιζόμενοι που δεν έχουν σύνδεση στο διαδίκτυο, και να παρακολουθήσουν μαθήματα με αστική χρέωση μέσω σταθερού τηλεφώνου, ακολουθώντας τις  οδηγίες (αντιγράψτε το link):

Τα προσωπικά δεδομένα καταρτιζόμενων που είναι απαραίτητα για τη συμμετοχή στην πλατφόρμα:

• Email (ή messenger ή οποιοδήποτε άλλο μέσο επικοινωνίας επιλέξει ο καταρτιζόμενος): το οποίο ο καταρτιζόμενος το δίνει μόνο στον Εκπαιδευτικό / Διευθυντή της σχολικής μονάδας προκειμένου να λαμβάνει εκεί τους συνδέσμους (link) για τα μαθήματά του.
  • Ονοματεπώνυμο ή όνομα χρήστη (κατ’ επιλογή του σπουδαστή) το οποίο δηλώνεται από τον σπουδαστή κατά την είσοδο στην πλατφόρμα για να μπορεί ο εκπαιδευτικός να τον διακρίνει μέσα στην εικονική τάξη, να του δώσει τον λόγο κτλ.

Για την σύγχρονη, δηλαδή σε πραγματικό χρόνο τηλεκπαίδευση, η εφαρμογή Webex Meetings, αποτελεί την επίσημη δωρεάν παρεχόμενη πλατφόρμα του ΥΠΑΙΘ.

Οδηγίες χρήσης της πλατφόρμας Webex για την σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση για τους μαθητές

1.Minedu-covid19-mathainoumestospiti-odigies-xrisis-mathites-goneis_3